Pamplemoussen kukkakeittiökurssilla saat yleissilmäyksen siitä, mitä kaikkea kukista voi valmistaa luovassa ruoanlaitossa. Kurssit pidetään pienessä keskiaikaisessa kylässä Provencessa lyhyen ajomatkan päässä Nizzasta.
Maistuisiko sinulle ruusuliemessä kypsytetty maalaiskana? Vasikanleikkeet ruusupedillä? Onko
jälkiruokalistassasi jo orvokkimuffinsit tai tuorekukkasalaatti? Jokaiselle kurssille on oma teemansa ja ruokalajinsa. Keittiön kokki Yves kokeilee ryhmän kanssa aina uutta ja erilaista….
Kuukausittaiset teemat:
Toukokuu - Ruusu
Kesäkuu - Les Fleurs des Près
Heinäkuu - Rautayrtti (la verveine)
Elokuu - Jasmiini
Syyskuu - Viikuna
Lyhytkurssin aikana valmistetaan yksi ruokalaji, pidemmällä kurssilla 3 ruokalajia.
Kurssin jälkeen nautitaan itse valmistetut ateriat. Ruokaviini, vesi ja kahvi kuuluvat kurssiin.
Kurssipäiväsi on perjantai tai lauantai. Ennakkoon tilatuille omille ryhmille voidaan saatavuuden mukaan järjestää myös oma keittiökurssi muille päiville. Oman ryhmän koko max 45 ihmistä.
Kukkakeittiön matkapaketti Nizza
Matkaan kuuluu 3 yön majoitus Nizzan keskustahotellissa de Flore 3*** 2hh, aamiaiset, kukkakeittiökurssin päiväretken, jossa kuljetukset keittiökurssille sekä vierailu pienessä perheen omistamassa karamelli- ja hillotehtaassa. Päivän päätteeksi paluumatkalla Nizzaan auto vie sinut yhdelle alueen hienommista näköalapaikoista ja historiallista kylistä: Gourdoniin. Paluu Nizzaan.
Hinnat voimassa syyskuun loppuun 2010
4 vrk / 3 yötä -paketti / lyhyt kukkakeittiö 429 € / hlö
4 vrk / 3 yötä -paketti / pitkä kukkakeittiö 557 € / hlö
Lisäyö hotelliin 72 € / hlö (2hh)
Hotellihuoneisiin sisältyy valmiiksi aamaiset ja paikalliset verot.
Hotel de Flore on jo nimensäkin puolesta kukkamatkaan sopiva hotelli Nizzan keskustassa. Sijainti kävelykadun tuntumassa ja 150 metrin päässä kuuluisalta Promenade des Anglais -rantakadulta. 63 valoisaa ja aurinkoista huonetta, joissa ilmastointi, marmorinen kylpyhuone, hiustenkuivaaja, puhelin, TV kaapelikanavin, tallelokero ja WC. Hotellissa on aamiaishuone, pieni oleskelutila sekä sisäpihaterassi 1. kerroksessa. Sisustus on toteutettu lämminhenkiseen ja aurinkoiseen provencelaistyyliin.
Kuljetukset
Edestakaiset yksityiset minibussikuljetukset Nizzasta kukkakeittiön kylään. Paluumatkalla kierros Gourdonin kylässä, yhdessä Rivieran upeimmista näköalapaikoista. Kuljettajasi (puhuu ranskaa, englantia) opastaa mielellään matkan aikana.
Karamelli- ja hillotehdas
on yksityisen perheen omistama. Erityispiirre tälle paikalle on esim. ruusun terälehtien käyttö tuotannossa sekä perinteinen tapa tuottaa karamelleja ja hilloja.




