Retkesi Picasson maailmassa voit aloittaa hyvin esimerkiksi Avignonista, Cannesta tai Saint Tropez’sta.
Pitkin eteläistä Ranskaa kulkiessasi reittisi kulkee päivittäin esimerkiksi seuraavalla rytmillä:
Avignon-Ménerbes-Les Baux de Provence
Isles sur Sorgues
Les Baux de Provence – Arles
Arles-Aix en Provence
Aix en Provence-Vauvenargues-Antibes
Antibes-Vallauris
Cannes – Mougins – Saint Tropez
Reittisi varrella on useita henkilökohtaisia paikkoja Picasson elämän varrelta.
Antibesin Picasso-museo on auennut pitkän remontin jälkeen uudestaan Grimaldin palatsissa. Varaa siis Antibesiin reilusti aikaa. Etukäteen tehdystä pyynnöstä voidaan jo pienellekin ryhmälle järjestää matkan yhteyteen työpaja-atelier museon tai useamman museovisiitin yhteydessä.
Vallauris ja sen Picasso-museo on kaiken kaikkiaan myös retken arvoinen. Saint Remyn kuvakatedraali Picasson kunniaksi on yksi matkan hittipaikkoja, näyttely Picassosta oli avoinna tammikuulle 2010 saakka.
Aix en Provencen Granet-museo on myös yksi Picasson taiteen keskeisistä paikoista. Ehkä Aixissa kannattaa myös istahtaa terassille Mirabeaulla ja miettiä, että niin ne taitelijat filosofoivat keskenään.
Museovalintaasi voit lisätä myös Fernand Léger’n museon aina niin kauniissa Biot’n kylässä.
Muutaman kerran vuodessa järjestetään Aix en Provencessa myös taide + kielikurssi. Katso tästä lähemmin Aikuisten kielikurssin kohdasta.




